شهر و عمران
 
نوسازی بافت فرسوده در کوچه فراموشی
يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵

بلدیه روند نوسازی بافت فرسوده را بررسی می کند؛

نوسازی بافت فرسوده در کوچه فراموشی

بيشترين نرخ نوسازي املاك فرسوده تهران طي سال‌هاي اخير براي سال 92 ثبت شده كه فقط 5/ 7 درصد پلاك‌ها در اين سال، زير بار ساخت‌وساز رفت و در بقیه سال‌هاي برنامه پنجم، سطح پوشش نوسازي از 5 درصد كل بافت فرسوده – نصف هدف برنامه پنجم- تجاوز نكرد.

5 دلیل عقب ماندگی نیمی از پروژه های شهری
دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵

گزارش بلدیه از مسیر اجرایی 2446 پروژه شهری سال 94؛

5 دلیل عقب ماندگی نیمی از پروژه های شهری

سال گذشته آنچه باعث شد پروژه های نگهداشت به لحاظ پیشرفت فیزیکی 73 درصد از حد انتظار عقب افتد در پنج گروه اصلی تقسیم بندی می شود که از میان آنها کمبود نقدینگی به عنوان بزرگترین مانع شناخته شده است.

برج سازی بر روی گسل های اصلی شهر تهران ممنوع شد
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری؛

برج سازی بر روی گسل های اصلی شهر تهران ممنوع شد

شورای عالی معماری و شهرسازی کشور مقرر کرد بلندمرتبه‌سازی در پهنه های اصلی گسلی شهر تهران ممنوع شود. همچنین طرح تفصیلی شهر تهران برای تعریف کاربری‌های مجاز به استقرار در پهنه‌های گسلی ابلاغی دبیرخانه شورای عالی، توسط شهرداری تهران مورد بازنگری قرار گیرد....

 
اثرات تحریم‌های اعمال‌شده در سال‌های گذشته علیه کشورمان همچنان خود را نشان می‌دهد. جدیدترین تأثیرات آن تحریم‌ها را می‌توان در چگونگی مقابله و حل بحران‌های ناشی از آتش‌سوزی‌های اخیر در کشور دید. جایی که به گفته مسئولان به دلیل کمبود برخی امکانات اولیه آتش‌نشانی، مقابله با آتش‌سوزی‌ها را دچار مشکل کرده ...
 
امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته، خانه‌ها نیز مثل هر کالای دیگری دارای برند و مارک مشخصی هستند و قیمت هر خانه با مارک – سازه آن تعیین می‌شود. به طور نمونه در کشور امریکا تعدادی از منازل دارای گواهینامه هستند و تمامی ساختمان‌ها با رعایت استانداردهای ساخت، تحت نظارت کد بین‌المللی مسکن قرار می‌گیرند....
 
با ارجاع آیین‌نامه پیشنهادی کنترل ساختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی به کمیسیون زیربنایی دولت، مسیر تحول در ضوابط و مقررات شهرسازی و ساخت و ساز هم‌اکنون سرعت بیشتری گرفته است.
 
اگرچه کمیسیون ماده 5 حکم به کاهش ارتفاع این ساختمان داد و با شکایت میراث فرهنگی و شهرداری به دادسرای نظامی، قرار شد جلوی پیشرفت کار گرفته شود اما تا مدت ها خبری از توقف ساخت و ساز نبود.
 
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، کیفیت خودروهای وارداتی به منظور جایگزین برای تاکسی های فرسوده را مناسب ارزیابی کرد و گفت: باید برای تسریع در روند از رده خارج کردن تاکسی های فرسوده، وام های کم بهره بانکی به صاحبان این خودروها اختصاص یابد.
 
رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: نقشی که منوریل می‌تواند در حمل و نقل شهر قم داشته باشد مبهم است به همین خاطر فعلاً درباره ادامه این طرح پس از میدان مطهری تصمیم نگرفته‌ایم.
 
وضعیت چیزی بین 9 تا 12 میلیاردتومان از حق بیمه رانندگان تاکسی در حاله ای از ابهام قرار دارد و از آن به عنوان اختلاس یاد می شود، هرچند عده ای سعی دارند وضعیت را ناشی از مسائل مالی و اختلافات طبیعی بین بخش خصوصی و سازمان های متولی نشان دهند
 
گزارش تفریغ بودجه سال 93 شهرداری تهران که به تازگی به شورای شهر ارسال شده است آمارهای جالبی دارد که نشان از وضعیت مالی و شیوه کسب درآمدهای شهرداری تهران است.